ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Sağanak Yağışlı
Kredi Fikirleri

Ticari Kredi Nedir?

06.05.2020
52
A+
A-
Ticari Kredi Nedir?
REKLAM ALANI

Ticari Kredi Nedir? Ticari Bankalar, bireysel ve ticari kredi olmak üzere iki farklı kredi verirler. Ticari krediler, adı üzerinde ticari faaliyetlerle uğraşan işletme sahiplerine verdiği kredilerdir. İşletmeler ticari kredi alarak, işletmelerini geliştirirler; makine, teçhizata yatırım yapabilirler.

Ticari Kredi Alım Şartları Nedir?

Ticari krediler, faal bir şirketi olan ve ticari faaliyet yürüten veya işi için teminatı olan herkes tarafından kullanılabilir. Bankalar bireysel kredi verirken, kişilerin geçmiş dönemlerini ve kredi puanlarını sorgular; aynı şekilde ticari kredi vermeden önce işletmenin geçmişteki çek ve kredi ödemelerindeki durumlarını, gecikmelerini inceler ve finansal raporunu değerlendirir.

İşletmenin finansal geçmişi sorgulandığında, sadece kredi başvurusu yapılan banka dahil, hiçbir banka ile olumsuz bir durumu olmaması gerekir. Dönemsel finansal rapor, şirketlerin kredibilitesinin ölçülmesini sağlayarak, şirketin ödeme gücünü ve alabileceği kredi tutarını belirleyecektir.

Reklam Alanı

Bir işletmenin geçmişinde, ödeme günü gelmiş olmasına rağmen, ödenmemiş çek ve senetleri var ise, işletmenin kredi alma olasılığı düşer.

Ticari Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticari kredi başvurusu yaparken, başvuru adımlarının kolay olması sebebiyle online kanallar tercih edilir. Bankalardan ticari kredi başvurusu yapmak için; bankaya gitmek, müşteri temsilcisiyle görüşme adımları özellikle büyük işletmeler için zaman kaybı olarak görülmektedir. Ticari Kredi Nedir ve nasıl başvuru yapılır hakkındaki yazımızı değerlendirmeyi unutmayın.

Yapılan başvuru neticesinde, banka işletmenin finansal raporunu inceleyerek işletmenin alacağı kredi limitini belirler. Tanımlanan bu limit şirket tarafından kabul edilirse, bankaya kredi kullanım talimatı verilir. Banka ile işletme arasında sözleşme imzalanır; bankanın istediği evraklar bankaya teslim edilir; bu adımların sonrasında kredi şirket hesabına aktarılır.

Ticari Kredi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • İmza sirküleri
  • Bağlı olduğu ticaret odası kaydı
  • Resmi gazete nüshası
  • Vergi levhası

Hangi Bankalar Ticari Kredi Veriyor?

İş Bankası, ING Bank, Akbank, Denizbank, Odeabank, Vakıfbank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası uygun ticari kredi veren bankalar arasındadır. Bankalar işletmelere farklı faiz ve vade oranları tanımlayabilir. Ticari kredi nedir konusunu hakkında detaylı bilgi için bankaları arayabilirsiniz.

Bankalar ticari kredi müşterisi kazanmak için bazı dönemlerde kampanyalar yapabilmektedir. Bankalar son yıllarda işletmeleri ekonomik olarak güçlendirmek için devlet ile el ele vererek, işletmeleri Kosgeb kredilerinden faydalandırmaktadır. Burada işletmelerin alacağı nakdin faizi devlet tarafından karşılanmaktadır. Ticari kredi kullanmak isteyen işyerleri, daha önceden bir ticari kredi kullanmış, ödemelerini yapmış ve almış olduğu krediyi kapatmışsa; işyeri yine aynı bankayla çalışmayı tercih etmelidir.

Ticari Kredi Türleri Nelerdir?

Spot ve rotatif olarak ticari kredileri iki türe ayırabiliriz. Spot kredi kullanıldığında, ödeme vadesi süresince faiz oranı değişmeyecektir; anapara vade sonunda bir kerede ödenmektedir. Rotatif kredilerde ise; kredi kart mantığıyla işleyen bir kredi mantığı bulunmaktadır. Bu kredi türünü kullanan işletme, sürekli olarak kredi kullanır; kredi geri ödemesi yapabilir. Faiz ödemeleri ise, 3 aylık dönemlerin sonunda yapılmaktadır. Ticari Kredi Nedir hakkında daha fazla bilgi için yorum yapabilirsiniz. Ticari Kredi türleri değişiklik gösterebilir.

Ticari krediler kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli şeklinde farklı bir sınıflandırmaya da tabi tutulabilir :

  • 12 aydan kısa süreli kredi alımları kısa vadeli,
  • 12-60 ay vadeli krediler orta vadeli
  • 60 ay üzerinde vadeli krediler uzun vadeli olarak değerlendirilir.

Diğer bir sınıflandırma türü ise teminat bazlı kredilerdir. Açık kredilerden risk durumu düşük ve kredi puanı yüksek işletmeler faydalanır; burada banka işletmelerden herhangi bir teminat talep etmez. Maddi teminatlı kredilerde ise işletme çek, senet teminatı ister. Piyasada sık kullanılan diğer bir kredi türü, maddi teminatlı kredilerden olan ipotekli kredilerdir.

REKLAM ALANI
Ali Bulut
Ali Bulut
Kredi bilgileri , Para kazanma ve iş fikirleri hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıyorum. Finans ve Ekonomi konularında en doğru fikirleri doğru zamanda yapmayı ve sizlerle paylaşıp yönlendirme ve fikir alışverişinde bulunuyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.