ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı
Kredi Fikirleri

Para Biriktirme Yolları ve Yöntemleri ( 20 Önemli Kural )

24.01.2020
175
A+
A-

Para Biriktirme Yolları ve Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir? Sizlere bugün zor ve kolay yoldan para biriktirme yöntemlerini anlatacağız.

Para Biriktirme Yolları ve Yöntemleri ( 20 Önemli Kural )
REKLAM ALANI

Para Biriktirme Yolları veya Para Biriktirme Yöntemlerini arama sebebiniz tasarruf yapmakta zorlandığınız için mi? Daha fazla tasarruf edebileceğini bilmek ama bunu başaramamak, nasıl para biriktirim diye düşünüp, bir yanıt bulamamak sinir bozucu değil mi? Her ayın başında farklı ve masumane niyetlere sahipsin ancak bir şekilde paranın büyük bir çoğunluğunu harcıyorsun. Para biriktirebilen arkadaşların bunu senin bilmediğin özel bir yetenekleri sayesinde mi yapıyor?

Para biriktirme yolları adlı yazımız paylaşılmadan önce uygulanıp sonuçlarına göre sırlanmıştır. Başarılı olan çözümlere yer verdiğimizi unutmayınız. Para biriktirme yolları kurallarını okuduktan sonra size uygun kuralları uygulamaktan çekinmeyiniz. Eğer para biriktirme konusunda sorunlar yaşıyorsan yalnız olmadığını bilmelisin. Birçok insanın birikim hesabında 1000 lira bile yok. Peki, çoğu insan gibi olmak veya küçük miktarlar biriktirmek çözüm mü? Elbette hayır.

Reklam Alanı

Bu yazıyı okuduğuna göre sen her planı uygulayan ve sıradanlığa razı olmayan birisin. Gerçek şu ki, bu gibi insanların para biriktirebilmeleri hiç kolay değil. Kötü alışkanlıklarından kurtulmalı ve yeni stratejiler geliştirmelisin. Bunların çoğu kolay olacak ama bu süreç boyunca disiplinini elden bırakmamalısın. Eğer paranı amaçsızca çarçur etmekten sıkıldıysan, şu an doğru yerdesin.

Her şeye başlamadan önce bir konuya açıklık getirmen gerekiyor, o da neden para biriktirmek istediğin. Çoğu insan emeklilikten bahseder. Diğerleri seyahat etmek için para biriktirir. Peki para biriktirme amacın için tek ve doğru bir yanıt var mı? Aslında bu, duruma göre değişiyor.

Para Biriktirmenin Kolaylıkları

Emeklilik için birikim yapmak şart ve bu amacı benimsemek bir maksat uğruna para biriktirmeni sağlar. Para biriktirmenin ne kadar zor bir şey olduğunu zaten tecrübelerinle biliyorsun. Bu yüzden daha fazla para biriktirebilmek için bir amacın yanı sıra aynı zamanda bakış açını da değiştirmen gerekiyor.

Bir kağıt kalem kapın veya telefonunun notlar kısmına daha fazla paran olsa nasıl hissedeceğini yaz. Geceleri daha rahat mı uyurdun? Yeni bir iş kurmak istiyorsun ama mevcut işinden dolayı kendini tam olarak veremiyor musun? Birileri para konusunu açınca harika mı hissetmek istiyorsun?

Daha fazla paranın sana sağlayacaklarını düşün. Bu sebeplerin sana rehber olmasına izin ver. Paranı bir dahaki sefere çarçur edeceğin zaman neden para biriktirdiğini hatırla.

Ardından para konusunda sana fayda sağlayacak yeni para biriktirme alışkanlıkları edin. Senin için hazırladığımız bu listeyi oku ve bu alışkanlıklardan hangisini bugüne kadar başarabildiğini veya başaramadığını not al. Bu yazımızda Para biriktirme yolları hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

1. Kötü Alışkanlıkların Konusunda Kendine Dürüst Ol

Para Kazanma Yolları için Kendine Yalan Söyleme

Edinebileceğin en önemli alışkanlık gerçekle yüzleşebilmektir.

Uzun süredir doğru dürüst para biriktirememenin sebebi gerçekleri kabullenmeyi geciktirmen olabilir. Yeterli miktarda para biriktirmediğini kabullenmek kolay bir şey değil. Bunu göz ardı etmek ve biriktirebileceğin parayı harcamak ve az da olsa kenara koyabilecek kadar paranın artmasını ummak her zaman daha kolay.

Ama şimdi kendine uzun süredir yalan söylediğini kabullenmen gerekiyor.

Bu, kendini kötü hissetmeni sağlamamalı. Bunun yerine artık kendine karşı dürüst olduğun için gurur duymalısın. Artık kötü bir alışkanlığının farkındasın ve bunu telafi etmek için harekete geçeceksin. Para biriktirme yöntemleri ve para biriktirme yolları kuralları inanmaktan ve azimden geçer.

2. Parayla İlgili Düşünce Tarzını Tanımla

Para Biriktirme Yolları Ve Düşünce

“Para biriktirmek” dendiğinde aklına ne geliyor?

Emeklilik yolunda bir adım daha atacağın için heyecanlanıyor musun? Veya son zamanlarda paranı gereksiz yere çarçur ettiğini bilmenin acısını mı yaşıyorsun?

Gerçek şu ki, kendini inandırdığın şeyler yüzünden para biriktiremiyorsun. Kendini bir incele.

Kendini parasal konularla ilgili inandırdığın şeyleri bul. Örneğin parayı kazandığın gibi harcaman gerektiğine inanıyorsan bunun son birkaç yıldaki sonuçlarının neler olduğunu düşün. Amacın parasal konularda kendini inandırdığın şeyleri ve bunların sonuçlarını tespit edip, bunları daha sağlıklı olanlarıyla değiştirmek olmalı. Bir daha düşün ve Öncelikle bir nedenin olmalı. Şu birikim olunca şunu alacağım. Gibi mi? Evet Para biriktirme yolları adlı yazımız aslında paranı istediğin şeylere harcaman konusunda sana yardımcı olacağından hiç şüphen olmasın.

3. İhtiyaçlarını ve İsteklerini Tanımla

Para Biriktirme Yolları ve Nasıl Biriktirilir

Pahalı markaları sevmek sorun değil. Sorun, arkadaşların veya ailen gıpta edebilsin diye her şeyi satın almaya çalışmak. İşte, bu yüzden ihtiyaçlarını ve isteklerini tanımlaman gerekiyor.

Gerçekten ihtiyacın olan şeylerin bir listesini yap. Örneğin cep telefonu, yiyecek ve ev ihtiyaçları. Ardından bu listeyi kullanarak son model cep telefonu, kaliteli ayakkabılar ve benzeri gibi istediğin şeylerin bir listesi yap.

İstek listende’ki her şeyi hemen satın almaman gerekiyor. Bunun yerine birini seçmeli ve bunun için bir bütçe yaratmalısın. Önce para biriktir ve belirli bir miktara ulaştıktan sonra istek listende’ki eşyayı kendine ödül olarak satın al. Para biriktirme yolları adlı konumuzu uygulayıp birikiminizi pahalı bir şeye harcamış olman bizi’de üzebilir senide.

4. Para Akışını Çeşitli Uygulamalarla Takip Et

Uygulamalarla Para Biriktir

Para akışını (hesabına giren ve çıkan paralar) gerçekten de bildiğine inanabilirsin.

Her ay maaşını alırsın ve maaşının büyük bir kısmını harcarsın. Harcamadığın tutar bir amaç uğruna hesabında kalır. İşte, bu basit mantık para biriktirememenin ana nedeni.

Bunun yerine para akışını daha kolay takip etmek için bütçe takip uygulamalarından yararlan. Ay sonunda onlarca hesap veya yazılan yüzlerce sayı kafanı karıştırabilir. Buda tasarruf etmeni zorlaştır. Para biriktirme yöntemleri konusunda bu olay çok önemlidir. Eğer hesap tutmazsan gelir , giderin ve ne kadar tasarruf yaptığını asla bilemezsin.

5. Mantıklı Hedefler Belirlemeyi Öğren

Para Kazandıran Düşünceler

Bir amaç uğruna para biriktirmediğin sürece başarılı olamadığını zaten bugüne kadar tecrübe ettin.

Ama kendine mutlu bir emeklilik istediğini söylemek yeterli değil. Bunun için mantıklı hedefler de belirlemen gerekiyor. Bu mantıklı hedefler, takip edilebilir ve uygulanabilir olmalı.

Örneğin “zengin olmayı istemek” mantıklı bir hedef değil. “Milyoner olmayı istemek” de mantıklı değil. Ama “önünüzdeki 1 yıl içerisinde 5000 lira biriktirmeyi istemek” mantıklı bir hedef.

Mantıklı hedefler belirlemenin amacı yapacağın ilerlemeyi görebilmek. Başka türlü gerçekten de para biriktirebildiğini nasıl fark edeceksin ki? Mevcut maddi hedeflerini incele ve hepsinin mantıklı hedefler olduğundan emin ol.

6. Harcamalarını Takip Etmek İçin Uygulamalardan Faydalan

Harcamaları Kontrol Et

Eğer paranı iyi bir şekilde yönetmeyi beceremezsen paranı her zaman çarçur edersin. Para biriktirmek istiyorsan ilk önce bunu senin için kolaylaştıracak şeylere ihtiyacın var. Bu kural Para Biriktirme Yolları kurallarında önemli bir yer almaktadır.

Amacın, harcamalarını olabildiğince azaltırken, gelirini arttırmak olmalı. Sorunun mali durumunu düzenli olarak incelememen olabilir. Bu yüzden satın aldığın bazı hizmetlere gereğinden fazla para ödüyor olabilirsin.

Harcamalarını takip edebilmek için de her ay ne kadar para harcadığını sana gösteren çeşitli bütçe takip uygulamalarından faydalan.

7. Faturalarını Kontrol Etmeyi Öğren

Faturalari Kontrol Et

Harcamalarını kontrol etmeye başladığına göre artık bir adım daha ileri gidebilirsin.

Muhtemelen bazı hizmetlere gerektiğinden fazla ödüyorsun veya ihtiyacının olmadığı hizmetler satın almış olabilirsin. Harcamalarını detaylıca incelemek zor bir şey değil. 5 dakikalık bir telefon konuşması ile aylık telefon faturanda 10 liralık bir tasarruf yapma imkanın olabilir.

Faturaların üzerinden tasarruf yapmak, para biriktirmek için her ay o kadar fazladan paraya sahip olacağın anlamına gelir.

Fatura harcamalarını en pahalıdan, en ucuza doğru sırala. Ardından en pahalı hizmetlerden başlayarak yeni kampanyaların olup, olmadığını araştır. Şunu’da unutmamak gerekir! Harcamalarının bir kısmı sen fark etmeden faturalarından gelir. Para biriktirme yöntemleri konumuzda dikkat etmen bir kuraldır.

8. Otomatik Olarak Para Biriktir

Otomatik Olarak Para Biriktir

Para biriktirme konusunda kendine güvenmeyi bırak.

Bunun sonuçlarını bugüne kadar zaten tecrübe ettin. Ama bu seni mutsuz etmesin çünkü hepimiz insanız ve hepimiz hata yapmaya meyilliyiz. Yapman gereken şey para biriktirmek için otomatik bir bütçe yaratmak.

Örneğin her maaş gününde paranın bir kısmını otomatik ödeme talimatıyla başka bir hesabına aktar. Bir adım daha ileri giderek kendine vadeli bir hesap aç. Bu sayede paranı çekmek senin için daha zorlu bir hal alacak.

Artık her maaş gününde otomatik olarak belirli bir miktar para biriktiriyor olacaksın.

9. Parasal Konularda Tutumlu Ol

Prasal Konularda Tasarruflu Ol

Seni mutlu edecek şeyler satın almak için paranı harcamanda bir sorun yok.

Ancak harcamalarını azalttıktan sonra eğer hala yeterli miktarda para biriktiremiyorsan farklı bir yaklaşım benimsemen gerekiyor. Böyle durumlarda tutumlu olmaya çalışmak faydalı olabilir.

Ama tutumluluk derken ipin ucunu da kaçırmamak gerekiyor. Tutumluluğun da kendi içinde farklı seviyeleri var. Eğer para biriktirme konusunda sorun yaşıyorsan hangi alanlardaki giderlerini biraz daha azaltabileceğini bulmaya çalış. Örneğin Netflix’e aylık üye olmak yerine dizi veya filmleri internetten ücretsiz olarak izleyebilirsin.

Bunu, artık harcamalarını kısıtlayabileceğin bir şey kalmayana kadar tekrarla. Bazı hizmetlerden vazgeçmek ve her zamankinden daha tutumlu olmak sadece geçici bir süreç olmalı. İstediğin kadar para biriktirmeye başladıktan sonra kullanmak istediğin hizmetleri yeniden satın alabilirsin.

10. Kredi Kartı Kullanma

Kredi Kartı Alma

Borçlu olmak genellikle para biriktirememenin ana nedeni.

Gayet iyi bir maaşın olabilir ancak ev kirası, araç kredisi ve kredi kartı gibi şeyler araya girdiğinde elinde çok az para kalır. 2019 yılı itibariyle Türkiye’de kişi başına düşen ortalama kredi kartı borcu 4.000 lira. Kredi kartı borcundan kurtulmanın veya bu borca hiç girmemenin en iyi yolu ise kredi kartı kullanmamak.

Parapuan kazanmayı unut. Kredi kartını evinde, gözden uzak bir yerde muhafaza et.

11. Maddi Durumunu Günlük Olarak İncele

Maddi Durumunu İncele

Maddi durumunu günlük olarak incelemelisin.

Bunu başarmak, bütçe takip uygulamaları sayesinde senin için bir sorun olmayacak. Ancak maddi durumunu günlük olarak incelemenin yanında her hafta veya ay başında bir de genel durumunu mutlaka incelemelisin.

Bu alışkanlığı edinmek için bunu daha eğlenceli bir hale getirebilirsin. Örneğin incelemeyi yemek yerken yapabilir veya kendini istek listendeki küçük bir şey ile ödüllendirebilirsin. Bu alışkanlığı edindikten sonra daha fazla para biriktirmeye de başlayacaksın.

12. Kampanyaları Takip Et

Kampanyalardan Yararlan

Para Biriktirme Yolları uygularken sıkça kampanyalardan haberdar olmayı unutma. Kampanyaları takip etmek hem eğlenceli hem de tehlikeli olabilir.

Mümkün olduğunca fazla tasarruf etmek için markaların kampanyalarını takip et. Bir şey satın almadan önce onunla ilgili yeni bir kampanyanın olup, olmadığına bak. Ama ucuza alıyorsun diye ihtiyacın olandan fazlasını almamaya özen göster. Unutma ki, firmalar satışlarını arttırmak için her zaman yeni kampanyalar sunuyorlar.

Her hafta sadece 5 liralık bir tasarruf yapsan bile ayda 20 lira fazladan para biriktirmiş olacaksın.

13. Para Biriktirmek İçin Öğle Yemeğini Evden Getir

Yemekleri Evden Götür

Biliyoruz bu konu biraz sizi zorlayabilir. Para biriktirme yolları yazımızda biz sizler için denedik. Aylık giderin büyük bir kısmı yemekler veya hızlı atıştırmalıklara gitmekte. 20 liralık bir öğle yemeği kulağa çok fazla gelmiyor. Hatta yediğin şeyin lezzetine göre oldukça ucuz bile olabilir. Sorun bunu haftanın 5, ayın da en az 20 gününde yapman. 20 liralık masumane bir öğün ayda sana 400 liraya mal oluyor.

Bunun yerine öğle yemeğini evden getirme alışkanlığını edin. Birkaç saat içerisinde hazırlayacağın yemek 2-3 günlük öğle yemeğin olabilir.

14. E-postalarına Ayar Çek

Epostalarını Kontrol Et

Eğer çoğu masa başı işi olan insan gibiysen e-postalarını günde birkaç sefer kontrol ediyorsundur.

Şirketler yeni ürünlerini ve indirimleri müşterilerine ulaştırmak için çok fazla para harcıyorlar. Bunun tek amacı da sana daha fazla para harcatmak.

Harcama dürtünü ketlemek için bu gibi şirketlerin e-posta aboneliklerini iptal et ya da gelen e-postaları istenmeyen e-posta olarak işaretleyerek, gözünün önünden kaldır. unroll gibi ücretsiz hizmetleri kullanarak aboneliklerinden kolayca kurtulabilirsin. Yeni fırsatların ve kampanyalardan bu şekilde haberdar olabilirsin. Para Biriktirme Yolları sana bu kurala uyman gerektiği konusunda ısrarlı.

15. 30 Gün Kuralını Uygula

30 Gün Kuralı

Daha önce satın aldığın bir şey için birkaç gün sonra pişmanlık duyduğun oldu mu? Para Biriktirme Yolları yazımızdan önce biz denedik. Normal hayatta her gün işimize yaramayan bir şeyi almak kenarda beklemesine sebep olacaktır.

Eğer duyduysan bu 30 gün kuralı tam sana göre. Yeni bir şey satın almaya karar verdiğinde bunu 30 günlüğüne ertele. Eğer 30 gün sonunda hala bu şeyi satın almak istiyorsan, satın al. Bu sayede pişman olacağın tüm alışverişlerinden kurtulamayacaksın ama en azından en mantıksız olanları elemiş olacaksın.

16. Her Şeye Değil, Önemli Şeylere Odaklan

Para Biriktirmeye Odaklan

Paranla asla satın alamayacağın şeylerden birisi de zaman. Bu yüzden ne pahasına olursa olsun zamanını iyi kullanmalısın. Eğer kendine karşı dürüst olursan, zamanın konusunda daha üretken olursun.

Faydalı YouTube videoları izlemek veya arkadaşlarınla takılmak vaktini boşa harcadığın anlamına gelmiyor. Ama bu ikisinden başka bir şey yapmazsan vaktini boşa harcamış olursun.

Eğer maddi açıdan iyi bir durumdaysan o zaman bu bir problem olmaz. Ama eğer daha fazla para biriktirmek istiyorsan zamanını kullanarak daha üretken olmalısın. Nasıl mı?

Para konusunda olduğu gibi zamanını da incelemelisin. Zamanını nasıl harcadığını fark etmek için mobil marketlerdeki zaman takip uygulamalarından faydalan. Zamanı, paranı daha iyi kontrol edebilmek ve para kazanmak için kullan. Para Biriktirme Yolları kurallarına uyma zorunluluğun yok. Ama uyarsan tasarruf yaparak birikim yapabilirsin.

17. Doymak Bilmez Bir Okur Ol

Para ve Okumak

Yeterli miktarda para biriktirememenin nedenlerinden birisi de paranın potansiyelini bilmemen.

Örneğin bugün İNG Bank’ta bir turuncu hesap açarak sahip olduğun her 10.000 lira için aylık 80 lira faiz kazanıyorsun. 1 yıl içinde ise yaklaşık 950 lira kazanırsın. Çoğu insan bu gibi hesapların farkında değil ve paralarını vadesiz hesaplarında bekleterek aslında değer kaybetmelerine neden oluyorlar.

Finans uzmanı olmana gerek yok ama para konusunda temel şeyleri de bilmen gerekiyor. Bunu yapmanın en kolay yolu da okumaktan geçiyor.

Okuyup, öğrendiğin her şeyi hemen uygulamaya koy. Günün sonunda paranı kullanma konusunda birçok yol öğrenecek ve daha fazla para biriktireceksin.

18. Haberleri Takip Et

Para Biriktirme Yolları İçin Haberler

Para biriktirme yöntemleri uygularken haberleri sıkça takip edin. Küçük ölçekli de olsa uzmanları dinleyerek yeni şeyler öğrenmek mümkün. İş hayatı, para ve diğer önemli konulardaki haberlere mutlaka göz gezdir.

Zaman içinde yeni şeyler öğrenmeye başlayacaksın ve günün birinde sen de paranı en mantıklı şekilde kullanmayı öğrenecek ve çaba harcamadan para biriktirmeye başlayacaksın.

19. Kendine Yatırım Yap

Para Biriktirme Yöntemleri

Yapabileceğin en iyi yatırım kendine yapacağı yatırımdır. Neden mi?

Ne kadar çok şey bilirsen, o kadar çok fırsatla karşılaşırsın. Ama böyle bir gelişimi tek başına gerçekleştirmen mümkün değil.

Parayı kullanma konusunda yetenekli arkadaşlarından yardım al. Onlarla para biriktirme alışkanlıkları hakkında konuş ve kendi alışkanlıklarınla kıyasla. Bir şeyler öğrenip bunları ek iş olarak paraya çevirmen çok zor konu değil. Para biriktirme yöntemleri dışında ek olarak kendine yeni fırsatlar bulabilir ve uygulayabilirsin. Bu konu tamamen seninle ilgilidir. Fazla para kazanmakta , Kazanmamakta azmin sonucu olacaktır.

20. Gelirini Arttırmak İçin Parasal Becerilerini Geliştir

Para Biriktirme Yöntemleri

Ne kadar para biriktirebileceğinin bir sınırı varken ne kadar para kazanabileceğinin bir sınırı yok. Bu yüzden kendin için bir ek iş kurabilirsin. Tam zamanlı bir işte çalışırken, internet üzerinden ek bir iş yapabilirsin. Tabi, ek işini aşina olduğun bir sektörde kurman sana büyük fayda sağlar. Para Biriktirme yöntemleri konusunda ek iş fırsatı veya yeni beceriler sizi yorabilir. Ama cebinizi bir nebze arttıracaktır.

Biriktirdiğin Parayla Ne Yapmak İstediğini Bil

Para biriktirme yöntemleri uygulandıktan sonra biriktirdiğiniz paraları ne yapmak istediğinizi iyice düşünmeniz gerek. Para biriktirmeye başladıktan sonra bu parayla ne yapacağın da önemli. O kadar tasarrufun sonucu bir bilgisayar veya pahalı bir ev eşyası olursa bunca zaman bunları boşa yapacağını bilmen gerek . Para biriktirme yolları veya para biriktirme yöntemleri uyguladıktan sonra 1 günde bunları çöpe atmaman gerek. Bir yerde bir şey gördün ve almak mı istiyorsun? Tabikide isteyeceksin. Ama Azimli bir duruş ve sabrın sonu selamet diyerek kafanı çevirerek yoluna devam et.

İlk olarak paranı yüksek faiz veren vadeli bir hesaba yatırmayı düşünebilirsin. İnternette biraz araştırma yaparak en fazla faizi veren bankaları ve ürünlerini bulabilirsin.

Daha sonra başka bir birikim hesabı açarak farklı bir amaç için de para biriktirmeye başlayabilirsin.

Para Biriktirme Yöntemleri & Para Biriktirme Yolları Hakkında Son Olarak

Son olarak para biriktirme yöntemleri veya para biriktirme yolları yazımızı okuman yetmez. Önemli olan bunları uygulamaktır. Para biriktirmek kolay bir şey değil. Şu an sahip olduğun birçok alışkanlığı daha çocukken edindin. Bu yüzden bunlardan bir ay gibi kısa bir süre içerisinde kurtulmayı beklemek pek gerçekçi bir hedef değil. Seninle paylaştığımız tüm alışkanlıkları aynı anda edinmeye çalışmaktansa bir veya iki tanesi ile başla.

Ardından ilk alışkanlığınla birlikte az da olsa para biriktirmeye başla. Yaptığın şey sana farklı ve yabancı gelecek. Zaten bu yüzden uzun bir süredir para biriktirme konusunda bir ilerleme kaydedemiyordun. Küçük miktarlarla ve değişimlerle başlamak güçlü bir temel kurmana yardımcı olacak. Bu sayede kolayca para biriktirmek artık senin için bir sorun olmayacak.

REKLAM ALANI
Ali Bulut
Ali Bulut
Kredi bilgileri , Para kazanma ve iş fikirleri hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıyorum. Finans ve Ekonomi konularında en doğru fikirleri doğru zamanda yapmayı ve sizlerle paylaşıp yönlendirme ve fikir alışverişinde bulunuyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ebru dedi ki:

  Tasarruf etmek, hem bütçemiz açısından hem de çevremiz açısından faydalı bir alışkanlıktır. Bütçenizi kontrol altında tutmanız için izniniz olursa ben de hazırladığım makaleyi sizinle paylaşmak isterim: —

  Keyifli okumalar dilerim,
  sağlıcakla kalın.

  1. Ali Bulut dedi ki:

   Merhaba ebru , yazınızı okudum. Ama karşılıklı olarak yorum yapamadığımdan linkinizi paylaşmayacağım. Değerli yorumun için Teşekkürler.