ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı
Kredi Fikirleri

İş Hayatında Verimli Olabilmenin Üç Değişmez Sırrı

04.02.2020
69
A+
A-
İş Hayatında Verimli Olabilmenin Üç Değişmez Sırrı
REKLAM ALANI

İş Hayatında Verimli Olmak için ne yapman gerektiğini biliyor musun? Odaklanma ve verimli bir şekilde üretim yapmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Bilgisayarınıza ya da boş bir kağıdın başına oturup işinize devam etmeden saatlerce vakit mi kaybediyorsunuz?

Bunların nasıl kötü hissettirdiğini biliyorum. Telefonunuz her 10 dakikada bir çalar ya da bir bildirim sesiyle titrer. İnternet ve sosyal ağlar projenizi bitirmekten çok daha çekici görünebilir. Bu gibi sorunlar neticesinde zaman geçer ve görevlerinizde çok az ilerleme kaydedersiniz. İşinize yoğunlaşırken ertelemeler yapamamayı yenmenin imkansız göründüğü oldukça sık rastlanan bir sorundur.

Amerika Birleşik Devletleri Colorado Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan ve Psikolojik Bilimler dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre ‘bugünün işini yarına bırakmak’ aslında insanlığın genlerinde olan bir durum.

Reklam Alanı

Tabii ki tüm bu genetik kodlama ve erteleme işleminin yenilebilir olduğunu bilin.

Eğer bu tür bir soruna kesin bir çözüm istiyorsanız bu yazı size oldukça fayda sağlayacak. Çünkü bu makalede size nasıl daha üretken olmayı ve nereden nasıl başlayacağınızı öğreteceğim. Burada anlatacağım verimli çalışma yöntemleri ile günlük rutinin içerisinde kısa sürede çok şey üretebilmek için uyguladığım 3 sırrı öğrenebilirsiniz. Şimdi İş Hayatında Verimli Olmak konusuna geçelim.

Çok Fazla Dikkat Dağıtıcı Olan Bir Dünyada Nasıl Daha Üretken Olunur?

İş ve Başarı

İş Hayatında Verimli Olmak için sosyal medyadan biraz uzak dur. Sosyal ağ çağında, başınızı önünüzdeki işinize eğerek ve ona konsantre olarak üretken bir şekilde çalışmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Mevcut çok fazla teknoloji ve bilgiyle, önemli faaliyetlere odaklanmanın giderek daha karmaşık hale geldiği bir gerçektir. Ancak sosyal ağların pek olumsuz şeyler getirdiğini söyleyecek kadar olumsuz olmayacağım.

Günümüzde ürettiklerimizin çoğu internet ve sosyal medya aracılığıyla sunulmaktadır. Örneğin onlar olmadan beni takip ettiğiniz yazılara ya da YouTube kanallarına erişme şansınız olmaz. Ancak internetin hayatınızdaki önemli bir dikkat dağıtıcı olabileceğini de kabul ederek işe başlayın.

Disiplin eksikliği nedeniyle sosyal ağları kötüye kullanan ve gün boyunca sadece onlara odaklanıp yeterince üretim yapmakta zorlanan birçok insan olduğunu görebiliriz. İş Hayatında Verimli Olmak disiplin gerektirir.

İşte bu noktada şu soru anlamlı olmaktadır: Dikkat dağıtıcılarla dolu bir dünyada nasıl daha üretken olunabilir? İş Hayatında Verimli Olmak için üretken ve azimli bir yapıya sahip olman gerekir.

1. Sır: Zamanı Bloklara Bölerek Çalışın

Evet, sizinle paylaşmak istediğim ilk sır, dikkatinizi dağıtmaya izin vermeden, zamanınızı bloklara bölerek çalışmaktır. Basit bir ipucu gibi gelse de inanın bu çok önemli bir faktördür.

Bilgisayarınızdaki ya da telefonunuzdaki bir zaman ayarlayıcı ile zaman bloklarınızı ayırabilir ve gününüzü birkaç dakikalık konsantrasyon gerektiren ve ardından birkaç dakikalık dikkat dağıtacak işlemlere ayırabilirsiniz .

Odak gerektiren dakikalarınızda başınızı eğerek çalıştığınızdan, telefonunuza bakmadığınız dan ve gündelik yaşamınızdaki görevlerinizi yapmadığınızdan emin olun. Eğer yaptığınız iş internet gerektirmiyorsa, interneti de kapatın ve sadece çalışmanıza odaklanın. İş Hayatında Verimli Olmak odak isteyen bir konu olduğunu unutmayın.

Eğer bu konuyu daha da ileri taşımak istiyorsanız, biraz yaygın olan ve çok ilginç bir teknik var:

Pomodoro Tekniği

25 dakikalık odaklanmış çalışmalar yaparak karşılığında 5 dakika dinlenme periyotlarından oluşan bir çalışma biçiminden ibarettir. Bu teknik, zamanı bloklayarak çalışma sırrını uygulamak için iyi bir temeldir. Sizin için bu sayımı yapan, çevrimiçi bir uygulama olan Tomato Timer tarzı uygulamaları kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Böylelikle odaklanma ve dikkat dağıtma sürelerini kolayca ve isteğinize bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Örneğin ben, genellikle yaptığım bir işi yapmak için daha uzun ve daha yararlı olan 55 dakikalık periyotlarda çalışıyorum. İş Hayatında Verimli Olmak için odaklanmak en önemli konulardan biridir.

Ancak sadece zamanınızı bölmek tek başına fayda sağlamaz ve odaklanmamanız gereken işlere vakit ayırmayacağınızı garanti etmez.

Öyleyse ikinci sırrı ele alalım, böylece görevlerinizi net bir şekilde ayırt etmeyi öğrenebilirsiniz.

2. Sır: Görevlerinizi Farklılaştırmayı Öğrenin ve Çalışmak İçin En Doğru Zamanınızı Fark Edin

Bu sır, bir görevin nasıl sınıflandırılacağını bilmenin önemini vurgular. Bu vurguları sınıflandırabiliriz:

Önemli: Önemli görevler, sizi hedeflerinize ve hatta finansal bağımsızlığınıza yönlendirecek olanlardır. Örneğin, gelir elde etmek için belli bir miktar biriktirmek sizin için önemliyse, sıfırdan finansal planlama yapmak çok önemlidir. İş Hayatında Verimli Olmak planlı bir şekilde hareket etmene bağlıdır.

Acil: Bir görevin acil olduğunu nasıl anlarız? Acil görevler son başvuru tarihleri belli olan ve uzatılmadan yerine getirilmesi gereken görevlerdir. Acil görevleri tamamlamadığınızda, genellikle bir şekilde ödün verebilirsiniz. Öğrenciler için düşük bir not, çalışanlar için bir iş fırsatı kaçırmak veya işten çıkartılmak bile olabilir. Kurs tamamlama belgeleri, şirketinizin üç aylık toplantısına ilişkin raporlar veya gelir vergisi beyannamesi bunlara örnek olarak verilebilir.

Önemli Olmayan

Acil Olmayan

Bu bilgilerden sobra nasıl daha verimli olacağımızı kesinlikle bilmek için üçüncü sırrımıza geçebiliriz.

3. Sır: Kendinize Sert Kurallar Koyun ve Tüm Hedeflerinizi Doldurun

Odaklanmış ve üretken çalışmak için, neyin işe yarayıp yaramadığına dair net kurallar koymalısınız. İş Hayatında Verimli Olmak kurallara uyman ve yeni kurallar koyman demektedir. Örneğin benim çok net bir kuralım var:

“19: 45’te çalışmayı bırak”

Uyduğum bir başka katı kural, hafta sonları çalışmamak. Cumartesi ve pazar günleri sadece kendi hayatımla ilgileniyorum ve sadece yatırımlar, kişisel finans veya girişimcilik gibi konularla ilgili okumalar veya bazı çalışmalar yapıyorum.

Ek olarak, bu üçüncü sır görevleriniz için kısa süreler belirlemenizi ister. Unutmayın ki kısa teslim süreleri ile beyniniz üretkenliği artırır ve daha fazlasını üretirsiniz. Bu durumun insanlar için ortak olduğundan emin olabilirsiniz.

Daha fazla üretmek için hala bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorsanız sizin için bir ikramiyem var. İş Hayatında Verimli Olmak için 3 sırrı uygulamaya başlamalısın.

İş Hayatında Verimli Olmak için Verimliliğinizi Değerlendirin

Verimliliğinizi değerlendirmek için yaptığınız tüm görevleri yazmayı deneyebilirsiniz. Çalıştığım her gün, her bir görevi tamamlamamın ve ayrıca bunların kategorize edilmesine bir zaman ayırdım (önemli mi yoksa acil mi, üzerinde odaklanılmış mı yoksa sığ bir görev mi olduğu). Bu sayede önüme gelen her işe, zorluk derecesi ne olursa olsun, önceki tecrübelerimi göz önüne alarak daha basit yollarla yaklaşabildim.

Sonuç olarak, burada saydığımız üç verimli çalışma yöntemleri ve bonus bilgisiyle birlikte artık daha fazla üretken olacağınıza inanıyorum. İş Hayatında Verimli Olmak konusunun sonuna geldik. Yorum yaparak düşüncelerini bizlerle paylaşabilirsin.

REKLAM ALANI
Ali Bulut
Ali Bulut
Kredi bilgileri , Para kazanma ve iş fikirleri hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıyorum. Finans ve Ekonomi konularında en doğru fikirleri doğru zamanda yapmayı ve sizlerle paylaşıp yönlendirme ve fikir alışverişinde bulunuyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.