ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı
Kredi Fikirleri

Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim?

30.01.2020
77
A+
A-
Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim?
REKLAM ALANI

Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim ? Emekli olduğunda güzel ve huzurlu bir hayatının olmasını mı istiyorsun? Bunun için her ay belli bir birikim yapmalı ve gelecek için kendi adına umutlu olmalısın.

Muhtemelen henüz çoğu insanın birikim yapmadığı veya birikim yapmaya yeni başladığı yaşlardasın ve bu yüzden her şeye bir adım önde başlayacaksın.

Ama ya 20’li yaşlarında olmasaydın? Ya emekliliğine kısa bir süre kalsaydı ve yaptığın birikim konusunda ne kadar başarılı olup, olmadığını bulmaya çalışıyor olsaydın?

Reklam Alanı

Her iki durum için de bu yazıyı okumaya devam edebilirsin. İşte, emeklilik için kendini nasıl hazırlayabileceğin ve süreç boyunca nasıl akıllıca birikim yapabileceğin hakkında bazı faydalı bilgiler.

Emeklilik için Ortalama Ne Kadar Birikim Yapılıyor?

Emeklilik için Ortalama Ne Kadar Birikim Yapılıyor?

Emeklilik için para biriktirmek zorlu bir süreç.

Üniversiteden yeni mezun olan birinden her yıl en az 10.000 lira para biriktirmesini beklemek ondan imkansızı beklemekle eşdeğer.

Aynı şeyi üniversiteden 10 yıl önce mezun olmuş birinden istediğinde muhtemelen bu tutardan daha fazlasını biriktirebilir. Ama üniversiteden yeni mezun olmuş 20’li yaşlardaki herhangi biri kendisinden daha fazla para biriktirebilen herhangi birinden daha avantajlı konumda. Neden mi?

Çıkacağın bu mali yolculukta yaş önemli bir etken. Ne kadar genç olursan, emeklilik için para biriktirmek ve bileşik faizden faydalanmak için o kadar fazla zamanın olur. Yaşının ileri olduğu ama daha fazla para biriktirebildiğin dönemlerde ise bileşik faizden o kadar daha az süre faydalanırsın. Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim ? Diye hala düşünüyorsanız okumaya devam edin.

İşte, Türklerin belirli yaş aralıklarına göre ortalama emeklilik birikimleri:

20’li Yaşlar – Yıllık 1.500 TL

Bu aşamada birçok insan genelde borç ödüyor ve kariyerinde yükselmeye başlıyor. Bu yaşlarda yapabileceğin en iyi şey borçlarından kurtulup, gelirini arttırmaya çalışmak. Aynı zamanda çok yüksek maaşlı işlere girme hayalinden de vazgeçmen gerekiyor.

Yine bu süre boyunca yeni şeyler öğrenmeye, kitap okumaya ve özel kurslar almaya odaklan. Bu gibi şeyleri yapmak kendi değerini arttırmana ve daha fazla kariyer fırsatı bulmana olanak sağlayacak.

Ek olarak Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim diye en çok bu yaşlarda düşünürüz. Bu yüzden bu yaşlar biraz düşünme ve harcama yaşı gibi görülebilir.

30’lu Yaşlar – Yıllık 4.500 TL

Bu aşamada, sonunda düşük maaşlı işlerden kurtulur ve keyif aldığın bir kariyere sahip olursun. Daha fazla kanırsın ama evlilik, çocuk bakımı ve ev kredisi gibi daha fazla sorumluluğun olur.

Tüm borçlarını bu dönemde sıfırlamak için bir plan yap ve gereksiz harcamalarının hepsinden kaçın. Paranın takibini kolaylaştırmak için geliştirilmiş mobil uygulamaları kullanarak, emeklilik adına doğru yolda olduğundan emin ol.

40’lı Yaşlar – Yıllık 6.500 TL

Bu aşamada kariyerinin zirvesinde olursun. Çoğu uzman, 40’lı yaşlardaki insanların önlerindeki 10 yıllık süreçte faiz gelirleriyle birlikte her yıl mevcut maaşlarının 2 ila 4 katı kadar para biriktirmeleri gerektiğini söylüyor.

50’li Yaşlar – Yıllık 11.000 TL

Ellili yaşlardayken artık emekliliğine çok az kalmıştır ama hala para biriktirmek için yeterli vaktin var. Çocuklarının okul masrafları ve diğer giderlerine yardımcı olabilirsin. Artık para kazanma açısından zirve yaptığın bir dönemde olduğun için emeklilik hesabına olabildiğince fazla para atmaya bakmalısın.

60’lı Yaşlar – Yıllık 17.000 TL

Bu aşamaya gelene kadar yıllık kazancının 8 katı kadar paraya sahip olman gerekiyor. Eğer bunu başaramadıysan ek ödemelerle birlikte aylık ortalama 2300 lira gibi bir emekli memur maaşına kalacaksın. Emekli olmadan önce olabildiğince fazla imkandan yararlanıp, olabildiğince çok birikim yapmalısın. Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim sorusunun en çok merak edildiği yaştasınız 🙂 Mutlu yıllar dileyip asıl soruna geçelim.

Eğer ortalama bir vatandaş isen emeklilik primin haricinde elinde yaklaşık olarak fazladan 500.000 TL olacak. Bu para ile ömrünün kalanı boyunca sakin ve huzurlu bir hayat yaşaman mümkün. Daha çok para biriktirmek için neler yapabileceğini merak ediyorsan, aşağıda paylaştığımız önerilere göz atabilirsin.

Emeklilikte Dar Bir Bütçe ile Para Biriktirme Yolları

Ne yazık ki, günümüz şartlarından da dolayı çoğu Türk için yeterli miktarda para biriktirmek mümkün olmuyor.

Çok para kazandıran bir işte çalışmak bile bir kişinin finansal geleceğini güvence altına alması için yeterli değil. Zaman henüz senin lehineyken emeklilik için olabildiğince fazla para biriktirmek için disiplinli olmalısın. Para biriktirmek için çok para kazanmayı bekleme, küçük miktarlar da olsa bir yerden başla.

İlk olarak hangi aşamada olduğunu tespit et. İhtiyaçlarının ve isteklerinin bir listesini yap. Örneğin, Spotify ve Netflix bir istek ama cep telefonu ihtiyaç.

Harcama alışkanlıklarını görebilmek için bütçe takip uygulamalarından faydalan. Bu uygulamalara tüm finansal verilerini giriyorsun ve bunun sonucunda finansal alışkanlıklarını ve durumunu daha kolay bir şekilde görebiliyorsun.

Tüm harcamalarını kolayca görebildikten sonra bunları en pahalıdan en ucuza doğru sırala. Harcamalarını artık daha fazla kısıtlayamadığında faturalarına odaklanıp, yeni kampanyaları araştırarak, fatura tutarlarını azaltmaya çalış.

Emeklilikte Her Ay Nasıl Para Biriktirilir?

Emeklilikte Her Ay Nasıl Para Biriktirilir?

Bunun başarmak için yaş aralığına göre her yıl emeklilik için ne kadar para biriktirmen gerektiğini bilmen gerekiyor. Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim konusundan daha önemlisi para para biriktirme konusudur.

Ama bunu aylık hedeflere daraltmak zorlu olabilir. Yine de her maaş gününde maaşının -15 kadarını birikim yapmaya çalış ve ilerlemeni her hafta incele.

Neden bu kadar sık inceleme yapmalısın? Sorun, hayatın artık çok pahalı olması ve birçok maddi sıkıntı çekecek olman. Amacın kusursuz bir şekilde para biriktirmek olmamalı bunun yerine hedeflerinden sapmadığından emin olmalısın.

Haftalık olarak maddi durumunu incelemek emeklilik birikimi konusunda ne aşamada olduğunu görmeni sağlar. Bu incelemenin çok uzun sürmesine de gerek yok. Bütçe takip uygulamalarından herhangi birine mevcut geliri ve birikimini yazabilir ve dilediğin zaman uygulamaya girip emeklilik birikimin konusundaki günce durumunu görebilirsin.

Mutfak alışverişi gibi çok göze batmayan ama çok para harcadığın alışverişlerinde akıllı harcamalar yap ve her ay kenara biraz para atmaya çalış. Bu seni biraz zorlayacak ama zaman içinde para biriktirmek için daha yaratıcı yollar bulacaksın.

En Başarılı Para Biriktirme Yöntemleri

Para biriktirmek daha detaylı bilgi için Para Biriktirme Yolları  adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim konusuna devam edelim. Geleceğini garanti altına almak istiyorsan diğer insanlardan bir farkın olmalı. Nasıl mı?

Kendini bir para biriktirme konusunda bir robota dönüştürmek için yeni alışkanlıklar edinmelisin ve işte, para biriktirmene yardımcı olacak bazı yöntemler:

Emeklilik için Otomatik Şekilde Para Biriktir

Eğer sigortalı bir işte çalışıyorsan SSK’nın yanı sıra bankalardaki bireysel emeklilik kampanyalarına katılabilirsin. En düşük miktardaki aylık ödeme ile başlayıp, zaman içerisinde gelirin arttıkça ödediğin aylık miktarı aşamalı olarak arttırman mümkün.

3000 lira maaş alıp, bunun 200 lirasını bu hesaba aktarmak ciddi bir maddi sıkıntıya düşmeni sağlamayacak. Çoğu zaman fazla paramızı ihtiyacımız olmayan şeylere harcarız. Bunlar yerine emekliliğin için yatırım yapmak geleceğin için çok daha faydalı bir harcama olacak. Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim konusunu biraz daha açalım.

Mevcut Durumunu Görmek için Doğru Araçlardan Faydalan

Emeklilik için birikim yapmaya başladığında ilerlemeni de görmen gerekir. Emeklilik konusunda hangi aşamada olduğunu görmeni sağlayacak para yönetimi uygulamalarından faydalanmanın sana büyük yararı olacak.

Bu uygulamalardan birini ilk kez kullandığımda aslında eksi bakiyede olduğumun farkında bile değildim. Binlerce lira kenara koymuş olmama rağmen borçlarım beni eksiye çekiyordu. Bunun farkına varmak motive olmama ve daha az para harcamama neden olmuştu.

Neyse ki artık artıdayım ama bunun tek sebebi indirdiğim bir uygulama sayesinde büyük resmi görebilmemdi. Bu gibi uygulamalardan faydalanarak maddi durumunuz farkına var ve kendini şaşırt. Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim veya Para Emeklilikte nasıl Biriktirelim? sorusunun cevabı doğru yönlendirmeler ve doğru araçların düzenli kullanılmasından geçiyor.

Kör Noktaları Görmek için Yardım Al

Eğer çok fazla veya çok az para biriktirdiysen o zaman bir bankacıdan veya para konusundan anladığını düşündüğün yakınlarından yardım alabilirsin.

Neden mi?

Finansal hedeflerine ulaşmak için seni denetlemesi gereken veya belki de paranı olabildiğince etkili bir şekilde kullanmak için birine ihtiyaç duyuyor olabilirsin.

Nedeni ne olursa olsun birilerinden yardım almak maddi durumunu iyileştirmene yardımcı olabilir.

Yardım almaya karar vermeden önce hangi alanlarda yardıma ihtiyacın olduğunu tespit et. Örneğin eğer sürekli olarak fazla para harcıyorsan, borçların konusunda yardım al. Eğer hangi seçeneğin en iyi yatırım olduğuna karar veremiyorsan, yatırım konusunda bir bankacıdan yardım al. Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim Konusu gibi bir çok konuda sizleri bilgilendiriyoruz. Sitemizden merak ettiğiniz konulara bakabilir , sorularınızı yorum olarak bizlere sorabilirsiniz.

Birikimlerin için Gelirini Arttır

Paranı en iyi şekilde yönetmeyi öğrendikten sonra yapabileceğin en iyi şey gelirini arttırmak.

Ne kadar para biriktireceğin konusunda bir sınırın varken, ne kadar para kazanabileceğin konusunda bir sınırın yok. İşverenin maaşına zam yapmasa bile gelirini arttırman mümkün. Nasıl mı?

Bir ek iş kurarak.

Bu, mesain bittikten sonra üzerinde çalışabileceğin bir şey olmalı. Ek işinden ek bir gelir etmeye başladıktan sonra finansal anlamda çok rahatlayacaksın.

İşin en iyi kısmı ise ek işin için ne kadar çalışırsan zaman içinde o kadar çok kazanma imkanın olacak.

Bu yüzden ek işini bildiğin veya aşina olduğun bir alanda kur. Örneğin eğer bir şeyler yazmayı seviyorsan küçük e-ticaret firmaları için freelance yazarlık yapabilirsin.

Daha fazla kazanmaya başladıktan sonra emekliliğin için de daha fazla para biriktirebilirsin. Geleceğini garantilemek için bir karşına doğru fırsatın çıkmasını bekleme, o fırsatı kendin yarat. Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim ? Diye düşünmek yerine bir ek iş olarak yeni işlere yelken açmalısın.

Güvenle Finansal Özgürlüğünü Elde Et

Ya yeterli para biriktirmiş olsan ve hiç borcun olmasa, yarın hiçbir sorunla karşılaşmadan emekli olsan? Nasıl hissedersin?

Muhtemelen rahatlamış ve mutlu hissedersin.

Çoğu Türk birçok farklı nedenden ötürü emeklilikleri için belirledikleri hedefleri zamanında başaramıyor. Henüz hazır olmayabiliyorlar, parasal açıdan kötü alışkanlıkları olabiliyor veya sadece kısa vadeli düşünüyorlar.

Son Söz

Sizler için Emeklilik İçin Ne Kadar Para Biriktirmeliyim? Konusuna açıklık getirdik. Başarılı bir şekilde emekli olabilmek için geçmişini ve geleceğini kapsayan detaylı bir çalışma yapmalı ve daha faydalı alışkanlıklar edinmelisin. Bireysel emeklilik gibi kampanyalardan faydalanmalı ve gelirini arttırmaya çalışmalısın.

Eğer bunları yaparsan hem daha fazla para biriktirebilirsin hem de borçlarını daha çabuk kapatırsın.

Eğer emeklilik konusundaki planlarının gerisindeysen kendini hırpalama. Daha parlak bir gelecek için ilk adımı bugün at. Sonuçta emeklilik çok çalışmaya ve fedakarlık yapmaya değecek bir şey. Emekli olmak için ne kadar para biriktirmeliyim? Konumuzun sonuna geldik diğer yazılarımıza sağ menüden ulaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Ali Bulut
Ali Bulut
Kredi bilgileri , Para kazanma ve iş fikirleri hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıyorum. Finans ve Ekonomi konularında en doğru fikirleri doğru zamanda yapmayı ve sizlerle paylaşıp yönlendirme ve fikir alışverişinde bulunuyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.